in

Дали знаете колку туристи годишно го посетуваат овој град? Прочитајте неколку факти за Дубаи

1. Дубаи е еден од 7те Емирати што ја сочинуваат државата Соединети Арапски Емирати.

2. Арапскиот јазик е официјален јазик на Дубаи, но многу добро се зборува и англискиот.

3. 14 милиони туристи годишно го посетуваат Дубаи.

4. Половина од популацијата на Дубаи е помеѓу 25 и 34 години.

5. 76% од населението во Дубаи е муслиманско.

6. Во 1968 во Дубаи имало само 13 возила.

7. Највисоката зграда во светот, Бурџ Калифа се наоѓа во овој град и е висока 830 метри.

8. Најголемиот трговски центар во светот исто така се наоѓа во Дубаи и има над 1200 продавници и над 120 пунктови за брза храна.

9. Населението во градот е сочинето од 3 пати повеќе мажи од жени.

10. Поевтино е да купите нафта во Дубаи отколку вода.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote