in

Факти за F1 болидите што ќе ве изненадат

SHANGHAI, CHINA - APRIL 09: Sebastian Vettel of Germany driving the (5) Scuderia Ferrari SF70H makes a pit stop for new tyres during the Formula One Grand Prix of China at Shanghai International Circuit on April 9, 2017 in Shanghai, China. (Photo by Mark Thompson/Getty Images)

1. Болидите во F1 можат да забрзаат до 160 км/ч и да застанат повторно на 0 км/ч за само 4 секунди.

2. Моторите на болидите не можат да се запалат на ладно време.

3. Секој болид има близу 80,000 компоненти во него.

4. Возачот на болидот може да загуби до 4 килограми за време на една трка.

5. Во историјата на спортот имало и женски возач кој успеал да постигне поен.

6. Теоретски, болидите можат да возат наопачки поради преголемата аеродинамична сила што ја прават.

7. Еден тим во F1 има околу 600 членови.

8. Воланот на болидот има 20тина различни копчиња.

9. За да направиш еден болид на F1 потребни ти се над 7 милиони долари.

10. Моторите на болидите, најоптимално можат да работат 5 трки.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote