in

УбавоУбаво

Интересни ФАКТИ за франшизата Harry Potter!

HARRY POTTER AND THE SORCERER'S STONE, Daniel Radcliffe, 2001

1. За да ги изгледате сите филмови на Хари Потер потребни ви се 1,169 минути.

2. Робин Вилиамс се обидел да го добие ликот на Хагрид, но не успеал.

3. За време на филмовите, 6 различни актери го глумеле Волдеморт.

4. Sectumsempra е магија измислена од професорот Северус Снејп.

5. Првата книга – Хари Потер и каменот на мудроста има 76,944 зборови и таа е најкратка книга од серијалот.

6. Најдолга книга е петата и има 257,045 зборови.

7. Хари Потер е единствениот човек во историјата на магичниот свет кој преживел удар од „Avada Kedavra“.

8. Целосното име на Дамблдор е Албус Песивал Вулфрик Брајан Дамблдор.

9. Дејството на Хари Потер книгите се случува помеѓу 1991 и 1998.

10. Мандрејк е едно од најопасните растенија во Хари Потер универзумот. Неговиот крик е фатален за секој што ќе го слушне.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote