in

Неколку ФАКТИ за држава која ја посетуваат дури 50 милиони туристи годишно – ИТАЛИЈА!

1. Никој не знае од каде Италија го добила своето име.

2.. Италија е четврто најнаселено место во Европа. Тоа се должи поради високиот наталитет и нискиот морталитет.

3. Рим е дом на илјадници фонтани. Најстарата фонтана е Треви и таа е изградена во 17ти век.

4. Во Италија се случиле 3 вулкански ерупции во последните 100 години.

5. Италија е дом на највисоките планини во Европа. Тие се дел од Алпите.

6. Над 50 милиони туристи годишно ја посетуваат Италија.

7. Фудбалот е најпопуларен спорт во оваа држава. Италијанските фанови се нарекуваат Тифоси.

8. Пастата е национално јадење на оваа земја, но популарниот сос од домати не се користел како додаток се до 17тиот век.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

3 поени
Upvote Downvote