in ,

Што?Што?

Во светот се зборуваат над 7,000 јазици! Прочитајте неколку интересни ФАКТИ за ЈАЗИЦИТЕ!

1. Во светот се зборуваат над 7,000 јазици.

2. Најмногу зборуван јазик во светот е кинескиот.

3. Библијата е книга што ја има во најмногу јазици.

4. Во САД се зборуваат над 300 јазици.

5. Држава во која се зборуваат најмногу јазици е Папуа Нова Гвинеја со 841 јазици.

6. Клингон е еден од 200 измислени јазици за книги и филмови.

7. Од 7,000 јазици што моментално се зборуваат во светот, околу 2,400 се во опасност да исчезнат засекогаш.

8. Најчесто користена буква во англискиот јазик е буквата „Е“.

9. 86% од луѓето во светот користат јазици со потекло од Азија или Европа.

10. Првиот јазик има потекло од 100,000 години п.н.е.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote