in

Коњите спијат стоејќи! Прочитајте повеќе ФАКТИ за коњите!

1. Коњите спијат стоејќи.

2. Тие можат да живеат над 30 години.

3. Според забите може да се види староста на коњот.

4. Арабскиот коњ има еден пршлен помалку за разлика од останатите раси.

5. Коњите се тревопасни животни.

6. Луѓето ги припитомиле коњите уште пред 3,000 години.

7. Срцето на коњот може да отчукува 4 пати во минута.

8. Предците на коњите биле во големина на кучиња.

9. Коњ кој најдолго живеел е забележан во 19тиот век. Тој живеел 62 години.

10. Се претпоставува дека има околу 60 милиони коњи на светот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote