in

Интересни ФАКТИ за четвртиот најголем остров во светот – МАДАГАСКАР!

1. Мадакаскар е четврт најголем остров во светот.

2. Оваа држава е дома на 70 видови на лемури кој може да ги надеме само овде.

3. 50% од популацијата на камелеони во светот живеат во Мадагаскар.

4. Во овој остров има 10,000 ендемски видови на растенија.

5. Мадагаскар е една од најсиромашните држави во светот. БДПто по глава на жител изнесувА 630 евра.

6. Населението на Мадагаскар генетски е поблиску со југоисточните Азијци отколку со Африканците.

7. Мадагаскар со години бил колонија на Франција.

8. Островот не бил откриен до пред 1,500 години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote