in

Неколку ФАКТИ за популарните ресторани за брза храна – McDonald’s

1. Во Mекдоналдс се хранат 68 милиони луѓе секој ден.

2. Нов ресторан на Мекдоналдс се отвора секои 14.5 часа во светот.

3. Кралицата на Англија е сопственик на Мекдоналдс што се наоѓа близу Бакингемската Палата.

4. Мекдоналдс заработува 75 милиони долари секој ден.

5. На просечен работник на Мекдоналдс му се потребни 7 месеци да заработи пари колку што заработува извршниот директор во еден час.

6. Мекдоналдс продава 75 хамбургери во една секунда.

7. Најголем број на ресторани после САД Мекдоналдс има во Јапонија со повеќе од 3,000 ресторани.

8. Само 7 продукти на менито на Мекдоналдс не содржат шеќер.

9. Мекдоналдс вработува повеќе од милион луѓе во САД секоја година.

10. Бил Гејтс има златна картичка на Мекдоналдс која му овозможува бесплатна харана до крајот на неговиот живот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote