in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Факти за медот кои сигурно не сте ги знаеле!

1. Медот не се расипува. Пронајдените тегли мед во египетските гробници биле стари неколку илјадиници години и сеуште можеле да се конзумираат.

2. Просечна група на пчели прави 15 до 45 килограми мед годишно.

3. Медот може да ви помогне во справување со различни болести.

4. Просечна пчела произведува една лажичка мед за време на нејзиниот живот.

5. Постојат различни вкусови и бои на мед.

6. Не сите пчели се способни да произведуваат мед. Постојат 20,000 видови пчели во светот и само мал дел од нив произведуваат мед.

7. Постојат оси што произведуваат мед. Таква оса е Мексиканската Оса.

8. Пчеларите го земаат само оној мед кој е вишок и остават доволно на колонијата на пчели за нивно функционирање.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote