in

Првиот мобилен телефон бил направен во 1973! Прочитајте повеќе ФАКТИ за мобилните телефони!

1. Првиот мобилен телефон бил направен на 3ти Април, 1973.

2. Првиот смартфон датира уште од 1997 година. Тоа е Ericsson GS88 Penelope. Ова е прв пат во историјата некој мобилен телефон да биде наречен смартфон.

3. Најпродаван мобилен телефон е Nokia 1100.

4. Постои завист од мобилни телефони и се вика номофобија. Ова значи страв да се напушти домот без мобилен телефон.

5. Го проверуваме нашиот мобилен телефон околу 150 пати дневно.

6. Постојат повеќе мобилни телефони во светот од луѓе.

7. Најскапиот мобилен телефон во светот чини неверојатни 95.5 милиони долари.

8. Мобилните телефони содржат повеќе бактерии во нив од тоалетите.

9. Во Финска, постои спорт во кој се натпреваруваш кој подалеку ќе го фрли мобилниот телефон.

10. Гугл Нексус со цел да ја провери издржливоста на неговито смартфон во услови на вакум, го лансирал смартфонот во свелената во 2013.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote