in

Неколку ФАКТИ за стриминг платформата NETFLIX!

1. Нетфликс е компанијата со најмногу претплатници во стриминг индустријата.

2. 60 милиони возрасни американци имаат претплата на Нетфликс.

3. Компанијата е постара отколку што мислите. Таа е основана во 1997.

4. Нетфликс е компанијата што ја прекина 17 годишната низа на ХБО за освојување на Emmy награди.

5. Компанијата доживеа голем раст поради пандемијата од коронавирусот.

6. Корисниците поминуваат комбинирано 140 милиони часови дневно на платформата.

7. 40% од корисниците се жители на САД или Канада.

8. Компанијата оствари профит од 20 милијарди минатата година.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote