in ,

УбавоУбаво

ТИЕ СЕ НАПРАВЕНИ ОД ОГАН! 6 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ОБЛАЦИТЕ!

Погледнете ги овие 7 фасцинантни факти кои можеби не сте ги знаеле за една од најинтересните но сепак вообичаените временски феномени.

Облаците се формираат како резултат на кондензирани капки или замрзнати кристали во атмосферата на површината на земјата или некое друго планетарно тело.

1. Облаците се направени од оган – Еден од начините на формирање на облаците е загревање на површината на земјата што предизвикува издигнување на воздухот, што резултира со кондензирање на капки вода и формира облаци. Загревањето најчесто се случува поради сонцето но има слулаи како вулкани кои драматично загреваат и формираат облаци наречени пирокумулус. Ако испари голема количина на вода облакот пирокумулус станува облак-гром и резултира со фасцинантни молскавици.

2. Горе во облаците постои феномен наречен „облачно голтање“ – Овој феномен е кошмар за параглајдеристите бидејки во минатото се случувале трагични несреќи. Во 2007 година една полска параглајдеристќиња Eva Wiśnierska-Cieślewicz била „проголтана“ од страна на ваков феномен. Поради големата густина на облакот и ниските температури (-50), таа ја изгубила свеста. Но за среќа успеала да “побегне„ и успешно да слета со својот параглајдер. Кога слетала таа била покриена со слој од мраз.

3. Зошто облаците се бели? – Тоа е поврзано со спектарот на бои. Интересен факт открива зошто во поголемиот дел од времето гледаме бели облаци. Едноставниот одговор е дека тие многу добро ја рефлектираат светлината што паѓа врз нив. Облаците ги осветлува сонцето, чија светлина за нашите очи изгледа бела.

Abstract White and Blue Clouds in the Daytime by Maikan | VideoHive

4. Најоблачното место на светот – Земјината атмосфера е многу облачно место.
Земјината опсерваторија на НАСА проценува дека во кое било време, околу 67% од површината на Земјата е покриена со облаци.

5. Колку тежат облаците? – Иако постојат повеќе фактори кои ќе ја одредат точната количина на водената пареа што ја задржува облакот (температура, надморска висина, притисок во атмосферата), можеме да кажеме дека околу 5 грама кубен метар.

6. Највисокиот облак од сите – насловот за највисок облак му припаѓа на реткиот, убавиот но ноктилуцентен облак. Тие лебдат на висина од 60.000 метри и се премногу слаби за да се видат на дневната светлина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote