in

Неколку интересни ФАКТИ за ОСМАНЛИСКАТА ИМПЕРИЈА!

1. Првиот султан бил Осман I и ја основал Империјата во 1299.

2. Империјата го добила името според првиот сутан.

3. Во 1453, султанот Мехмед го освоил Константинопол и ставил крај на 1,000 годишното владеење на Византиското царство.

4.Султан Мехмед го направил Константинопол новото седиште на Империјата и го преименувал во Истанбул.

5. Држави кој биле под власта на Османлиите биле: Грција, Бугарија, Египет, Унгарија, Македонија, Романија, Јордан, Палестина, Либан, Сирија и уште неколку арапски држави.

6. Врвот на својата моќ османлиите ја достигнале за време на султанот Сулејман Величествениот.

7. Османлиите студирале астрономија, филозофија, физика, географија и хемија меѓу другото.

8. За време на владеењето, Империјата имала вкупно 36 султани.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote