in

Неколку ФАКТИ за најозогласениот нарко дилер – ПАБЛО ЕСКОБАР!

1.За време на ерата на Ескобар, неговото богатство се проценувало 30 милијарди долари, што е околу 60 милијарди во денешни пари.

2.Ескобар го основал картелот Меделин во 1972.

3.Во неговите најдобри денови, тој заработувал 420 милиони долари неделно.

4.Пабло за да ја затопли неговата ќерка од ладните ноќи во 90тите, запалил близу 2 милиони долари.

5.Ескобар се проценува дека имал 141 куќа, 142 авиони, 20 хеликоптери и 32 јахти.

6.Во 80тите, Пабло се обидел да се вмеша во политиката на Коломбија, па дури и да стане претседател.

7.Ла Катедрал е затворот кој тој сам го изградил кога требал да ја одлежи својата казна. Затворот повеќе наликувал на луксузен хотел со барови, фудбалско игралиште и џакузиња.

8.Дури 85% од кокаинот во светот бил снабдуван од страна на картелот на Ескобар.

9.Тој трошел околу 2,500 долари месечно за ластици за чување на своите пари.

10.Тој шверцувал кокаин во САД со подморници.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote