in

Во оваа држава е направен првиот компјутерски вирус! Неколку ФАКТИ за ПАКИСТАН!

1. Пакистан има двајца победници на Нобеловата Награда. Абдус Салам, теоретичен физичар, во 1979 и Малала Јусефзаи во 2014.

2. Името го добил од персијскиот збор „Пак“ што значи свето и индијскиот „Истан“ што значи место.

3. 40% од сите фудбалски топки во светот се произведени во еден Пакистански град: Сиалкот.

4. Првиот компјутерски вирус во светот бил произведен во Пакистан.

5. Едни од највисоките планини во светот, познати како К2, се наоѓаат во Пакистан и се високи 8,611 метри.

6. Во Пакистан се наоѓа вториот најголем рудник за сол во светот.

7. Оваа држава е дом на најголемиот стадион за спортот Поло.

8. Пакистан е шеста најголема држава според нејзината популација. Таа има 208 милиони жители.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
1 Comment
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
suuu
suuu
2 години пред

dobar post

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote