in

Постои банкомат на Антартик! Прочитајте неколку ФАКТИ за ПАРИТЕ!

1. Во светот повеќе се принтаат пари за играта Монопол, отколку реални пари на годишно ниво.

2. Постои банкомат во секој континент во светот. Па дури и на Антартикот!

3. Постои банкнота од Американскиот долар во вредност од 100,000 долари.

4. Идеата за хартиени пари во Европа се родила уште во 1700 години од страна на Лондонските златари.

5. Една компанија (Crane & Co) ги снабдува САД со хартија за принтање пари уште од 1775 година.

6. Првите хартиени пари потекнуваат од Кина и тие се користеле пред 1000 години.

7. Првите монети биле направени пред 2500 години.

8. Во 1920 година, кредитните картички за прв пат се употребиле во САД.

9. Интернационалната вселенска станица е најскапиот предмет некогаш направен и тој вреди 150 милијарди долари.

10. Државата со најлоша инфлација во светот е Африканската држава Зимбабве.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote