in ,

УбавоУбаво Што?Што?

Овие птици можат да пијат солена вода! Прочитајте неколку ФАКТИ за ПИНГВИНИТЕ!

1. Научниците сеуште не знаат колку раси на пингвини постојат.

2. Пингвините можат да пливаат со брзина од 16 километри на час.

3. Исто така тие можат да пливаат во длабочини над 300 метри

4. Тие можат да пијат солена вода.

5. Предците на пингвините достигнувале раст до 150 сантиметри.

6. Некои видови на пингвини имаат животни партнери.

7. Тие се водоотпорни.

8. Има пингвини и што не живеат во Антартикот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote