in

Во оваа држава се наоѓа најстарата библиотека во светот! Прочитајте неколку ФАКТИ за ПОРТУГАЛИЈА!

1. Португалскиот јазик е официјален јазик на девет држави.

2. Португалија е најстара држава во Европа. Таа ги дефинирала своите граници во 1139 година.

3. Најстара библиотека во светот се наоѓа во Лисабон.

4. Еден од најстарите универзитети во Европа се наоѓа во Португалија.

5. Во Португалија се наоѓа вториот најдолг мост во Европа.

6. Португалија и Англија имаат најстара дипломатска алијанса во светот.

7. Лисабон бил погоден од еден од најсилните земјотреси во Европската историја.

8. Португалија бил првиот колонизатор кој го забранил ропството.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote