in

Слоновите јадат 12 до 15 часови на ден! Прочитајте повеќе ФАКТИ за СЛОНОВИТЕ!

1. Бременоста кај слоновите трае 22 месеци. Младите се раѓаат со тежина од 100 килограми во просек.

2. Просечен животен век на слоновите е од 50 до 70 години и можат да достигнат 7500 килограми во тежина.

3. Слоновите поминуваат од 12 до 15 часа јадејќи растенија и овошја секој ден.

4. Возрасен слон јаде 50 тони храна годишно.

5. Слоновите имаат одлична меморија и можат да чувствуваат емпатија.

6. Слоновите можат да добијат изгореници од Сонцето и за да се заштитат тие се бањаат во кал.

7. Женските единки живеат во група и лидер на таа група најчесто е најстарата единка, а машките единки можат да живеат и сами и во група.

8. Сурлата на слонот му служи за дишење, мирис, допир и произведување на звуци.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote