in

WTFWTF

Интересни ФАКТИ за светот што не сте ги знаеле!

1. Северна Кореја и Куба се единствените земји на светот кадешто не можеш да купиш Кока-Кола.

2. Целата светска популација може да ја собере во Лос Анџелес.

3. Најлутата чили пиперка во светот е толку лута што може да те убие.

4. Индонезија е дом на најниските луѓе во светот.

5. Најдолгото име на место во светот е долго 85 букви.

6. Во светот се раѓаат 4 деца секоја секунда.

7. Мухамед е најпопуларното име во светот.

8. Само 2 држави имаат виолетова боја на нивните знамиња.

9. Во зимските Олимписки игри учествувале 92 држави, што претставува рекорд за најмногу држави што учествувале во еден турнир.

10. Над 52% од светската популација е на возрас под 30 години.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote