in

УбавоУбаво

Неколку интересни факти за ЗЕМЈАТА СО ИЛЈАДА НАСМЕВКИ – ТАЈЛАНД!

1. Тајланд е единствена држава во Јужна Азија која никогаш не била колонизирана од Европска држава во својата историја.

2. Првите сијамски близнаци во светот се родиле во Тајланд во 1811 година.

3. Секоја година се одржува фестивал кој е посветен на мајмуните во оваа држава.

4. Порано во Тајланд сите мажи кога ќе достигнеле 20 годишна возраст станувале будистички свештеници.

5. Тајланд е дом на рибата која може да се движи и на копно.

6. Ред Бул всушност започнал да се произведува во Тајланд, пред да биде откупен од австриецот Дајтрих Матешиц.

7. Тајланд е познат како земја со илјада насмевки.

8. Најмалиот цицач во светот и најголемата риба во светот можат да се најдат во Тајланд.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote