in

Неколку интересни ФАКТИ за државата ВИЕТНАМ!

1. Виетнам е најголем произведувач на црн бибер во светот. Тој произведува една третина од вкупниот црн бибер.

2. Според виетнамскиот фолклор, виетнамците се потомци на змејовите.

3. Должината на брегот на Виетнам е над 3200 км.

4. Највисока планина во Виетнам е планината Фансипан и е долга 3,134 метри.

5. 16% од сите видови на животни можеме да ги најдеме во Виетнам.

6. Храната во оваа држава е поврзана со 5 елементи. Луто со метал, кисело со дрво, горко со оган, солено со вода и благо со земја. Идеалниот оброк е баланс помеѓу сите елементи.

7. Виетнам е најголем извозник на индиски ореви.

8. Желката е битен симбол во виетнамското општество. Таа симболира интелигенција, сила и живот.

9. Виетнам е втор најголем производител на кафе во светот. Пред него е само Бразил.

10. Виетнам е фудбалска нација, повеќе од 80% од населението гледа фудбал.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote