in

Интересни ФАКТИ за Викинзите што не сте ги знаеле!

1. Викинзите не носеле шлемови со рогови. Тоа е мит што потекнува од 19тиот век.

2. Викинзите биле познати по нивната одлична хигиена.

3. Тие користеле уникатна течност за започнување на оган. Собирале печурки од шумуте и ги вареле во урина. Со процесот се создавала течност која била лесно запалива.

4. Тие ги закопувале телата на нивните починати во бродови.

5. Тие вршеле трговија со робови.

6. Жените од тоа време имале свои права, како на пример поседување на имот и право на развод.

7. Мажите најголем дел од времето го поминувале во земјоделството.

8. Омилено хоби на голем број викинзи било скијање.

9. Плавата коса била најпреферирана помеѓу мажите. Често пати тие ја префарбувале својата коса во плава.

10. Тие никогаш не се викале себеси викинзи. Зборот има значење за сите жители од Скандинавија во тоа време кој се занимавале со морски експедиции.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote