in

Фанови на LEGO коцки, среќен празник!

Денес, светот го слави Меѓународниот ден на коцките LEGO. На денешен ден во 1958 година, данскиот столар Годтфред Кирк Кристијансен најпрво го достави својот патент за оригиналната коцка LEGO.

Во Србија, децата најмногу ги сакаат класичните теми LEGO City и LEGO Friends, а моментално е популарен најголемиот комплет Лего со повеќе од 9000 делови – Колосеумот, вели Василис Георгопулос за Нова економија, од одделот за маркетинг во Бравостор, лиценца за продавницата LEGO® во Хрватска, Словенија и Србија.

“Српскиот пазар е интересен, бидејќи е најнов и постепено расте. Интересно е да се види колку луѓе сакаат лего коцки во земјата и какво влијание имаше КОВИД врз продажбата на Интернет, која стана повеќекратна во 2020 година”, вели Георгопулос .

Иако на 28 јануари честопати се гледа како на раѓање на Лего како што го знаеме, самата компанија всушност е основана од Годдфред во 1932 година, правејќи различни дрвени играчки.

Името Лего го зеде од данските зборови „LEG GOdt“, што значи „добра игра“.

Лего беше една од првите компании за играчки што купи машина за лиење на мувла за да создаде пластични играчки. Тоа беше потег што наскоро ги натера да ја создадат првата пластична коцка Лего во 1949 година. Од 1949 до 1966 година, Лего експоненцијално прерасна во глобална компанија која продаваше мало во 42 земји.

ЛЕГОЛАНД е основана во 1967 година, а во 1968 година првата ЛЕГОЛАНД ги отвори вратите за јавноста, привлекувајќи повеќе од 625.000 посетители во својата прва сезона.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote