in

Може ли затворањето на Суецкиот канал и непрекинатите непогоди да се предизвикани од проклетство на фараоните?

Ако се сеќавате денес, пред една недела, товарен брод на фирмата Евер Грин го блокираше Суецкиот канал, поврзувајќи ги Азија и Африка и чинеше милијарди долари за глобалната економија.

После тоа, стотици луѓе реагираа на оваа состојба и природно, имаше место за трач и теории на заговор.

Последователно, каналот беше отворен и иако илјадници производители претрпеа загуби од милијарди долари, сè започна полека да се одвива непрекинато.

Теоретичарите на заговор оваа незгода ја поврзаа со проклетството на фараонот.

Бидејќи ситуацијата не запре тука. На 26 март 32 лица загинаа во судир на два воза во Тахта, централен Египет.

Само еден ден по инцидентот, еден стан во Каиро се урна сам по себе, при што загинаа 18 лица.

Се разбира, тешко е да се каже дека овие настани се поврзани, но многу корисници на социјалните мрежи рекоа дека причина на овие катастрофи се давањето на 22 мумии, вклучувајќи го и Кралот Рамзес во музеј.

Многумина мислат дека овие настани се поврзани со проклетство напишано на гробот на Тутанкамон, пренесува Arab News.

За оние што го нарушуваат мирот на кралот, смртта ќе почне да ги разголува своите крилја”

Многу луѓе мислат дека овие катастрофи се должат на отворањето на мумијските гробници.

Познатиот археолог Хавас вели дека причината што некои археолози починале по ископувањето на гробовите е дека смртта се должи на микробите во гробниците.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote