in

Што е Fastly, услугата што предизвика пад на најголемите светски страници?

Порталите на најголемите светски медиуми, компании и индивидуални влади денес беа недостапни повеќе од еден час, а според првите информации, дефектот е предизвикан од прекин на компанијата Fastly.

Тој е еден од најголемите даватели на мрежи.

Американската компанија Брзо објави дека причината е идентификувана и дека се работи на решавање на проблемот, но дека бавното вчитување на страниците е сè уште можно сè додека услугата не биде целосно нормализирана. Во тек е истрага за потенцијалното влијание на падот на оваа мрежа врз нивните ЦДН услуги (мрежи за дистрибуција на содржина).

Повеќето области опфатени со Брзо се соочиле со „намален работен капацитет“, се вели на нивната веб-страница.

Што е Fastly?

Компанијата всушност нуди услуги кои го забрзуваат времето на вчитување на веб-страниците, штитат од сајбер напади, како и ја подобруваат стабилноста на страниците во случај на зголемен сообраќај.

CDN е географски дистрибуирана мрежа на сервери која обезбедува различни аспекти на содржината и се прилагодува на корисничките барања. Ова ги вклучува услугите на HTML страници, датотеки на Javascript, слики и видеа.

Брзо е практично врската помеѓу клиентите и корисниците. Значи, ако услугата како целина не успее, тоа може да спречи прикажување на веб-страницата. Меѓу најголемите корисници кои ги користат услугите на Fastley се Reddit, Slack, Airbnb и Spotify.

Покрај испорака на содржина, Брзо им нуди на своите клиенти стриминг на видео, услуги за оптимизација на слика, безбедност на облак и услуги за балансирање на оптоварување.

Што е грешка 503?

Грешка 503 е начинот на кој вашиот компјутер ви кажува дека адресата на Интернет што сакате да ја посетите во моментов не е достапна.

Сите веб-страници и услуги се хостирани на компјутери наречени сервери. На ова се поврзува веб прелистувачот кога ја внесувате адресата на страницата.

Грешка 503 се јавува кога таа врска е блокирана, или затоа што серверот е прекинат за одржување или затоа што има непланирана грешка.

Исто така, можеби серверот е едноставно преоптоварен со голем број посетители.

Во некои случаи, можете да ја поправите грешката со освежување на страницата или рестартирање на вашиот компјутер. Но, ако станува збор за поголем проблем, ќе мора да почекате повторно да се поправи главниот сервер, пишува Еуроњуз Србија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote