in

ФБИ ја затвори најголемата база со украдени податоци!

Slilpp, најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

Slilpp постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продадоа украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка..

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница – продадени се повеќе од 80 милиони детали за најавување. Околу 1.500 компании беа директно погодени од Slilpp.

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите држави конечно ја симнаа оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote