in

Федерер: Разговарав со Новак пред два месеца..

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер откри дека разговарал со Новак Џoковиќ пред два месеци, но дека разговарал само со Србинот за продолжението на сезоната.

Пред УС Опен, Џоковиќ основаше ново Здружение на професионални тенисери, кое е независно од АТП. Федерер не се согласи со неговата одлука.

Roger Federer, Novak Đoković

“Зборувавме за пред два месеци. Разговаравме само за тоа кога ќе започне сезоната повторно и какви мерки ќе преземе АТП на турнирите. Многу често се случува, многу тенисери не можат да обезбедат пари за своите животи”, откри Роџер.

Швајцарецот сè уште се опоравува од операцијата на коленото, а тој најави и кога може да се врати на терените.

“Постепено се враќам на теренот, без никаков притисок. Ќе учествувам на турнири само кога ќе бидам 100% подготвен. Веројатно ќе се вратам на Австралија опен, но тоа сè уште не е сосема сигурно”, изјави Роџер.

“Сè уште не можам да тренирам повеќе од два часа на теренот. Работам напорно, добро е што не чувствувам болка. Сигурно е дека повеќе нема да има операции.

Тој не размислува за пензионирање!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote