in

ТаженТажен

Федерер се откажа од Олимпијадата!

Roger Federer celebrates his win against Lorenzo Sonego on centre court on day seven of Wimbledon at The All England Lawn Tennis and Croquet Club, Wimbledon. Picture date: Monday July 5, 2021.

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер објави дека нема да учествува на Олимписките игри во Токио поради проблеми со коленото.

„За време на сезоната на трева, за жал, доживеав мал проблем со коленото, и морам да се повлечам од Олимписките игри во Токио. Јас сум крајно разочаран, бидејќи отсекогаш ми било чест да ја претставувам својата земја. Го започнав процесот на опоравување и се надевам дека ќе се вратам на натпреварите подоцна летово. „На целиот швајцарски тим му посакувам сè најдобро, ќе ве поддржам“, рече Федерер.

Швајцарецот се врати на терените оваа сезона, по долга пауза за време на која двапати имаше операција на коленото.

Легендарниот тенисер досега учествувал четири пати на Олимписките игри. Во конкуренција на двојки, тој освои златен медал со Стен Вавринка во 2008 година. Тој освои сребро во сингл во 2012 година.

Претходно, Рафаел Надал се откажа од Игрите, додека Новак okоковиќ по освојувањето на Вимблдон изјави дека се двоуми и дека конечната одлука ќе ја донесе за неколку дена.

Олимпискиот турнир ќе се игра на бетон, од 24 јули до 1 август.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote