in

Феникс Санс ќе играат прво финале во НБА по 1993 година!

Феникс Санс стигнаа до своето прво НБА финале по 1993 година откако ги победија Лос Анџелес Клиперс во полуфиналето.

Тие успеаа да ја осигураат четвртата победа во серијата со победа над Клиперс со резултата 130-103. Крис Пол имаше инзвонреден настап и забележе 41 поен во победата, додека Девин Букер додаде 22 поени.

Крис Пол, 36, има 11 НБА Ол-Стар настпаи во својата кариера и го освоил златото на Олимписките игри со Америка 2 пати, но ова е прв пат во неговата кариера да стигне до НБА финале. Тој се приклучи на Феникс минатата сезона од Оклахома.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote