in

Протече „забранетиот“ филм за кралското семејство! Набрзо беше отстранет!

Документарец за британското кралско семејство од 1969 година, чие прикажување, кралицата Елизабета Втора, наводно, го забранувала со децении, бидејќи открива премногу интимни детали, излегол на YouTube.

Филмот дава увид во настаните од невидениот кралски дом, а го гледаа милиони луѓе кога за прв пат беше емитуван на BBC. Последователно беше зачуван во архивата на британскиот јавен сервис, наводно по барање на Бакингемската палата, и не се емитуваше од 1970-тите.

Според CNN, не е познато како филмот наречен „Кралско семејство“ повторно е пронајден, ниту кој го објавил на YouTube, но набрзо бил отстранет врз основа на барање заради авторско право.

Меѓу контроверзните сцени е наводно и онаа во која кралицата наводно го споредува американскиот амбасадор со горила.

“Тоа беше горила. Бев во страшни проблеми. Тој имаше кратко тело и долги раце”, ја цитираше ПА Медиа.

Во друга сцена од секојдневниот живот, членовите на кралското семејство вечераат заедно, додека во друга кралицата ја пребарува чантата за да купи слатки за шестгодишниот принц Едвард во продавницата, што се сметаше за револуционерен приказ на недопирливото семејство во нова светлина.

Филмот, кој траеше 110 минути во 1969 година, го гледаа 30 милиони луѓе и сè уште е едно од најгледаните британски телевизиски емисии. BBC проценува дека го виделе повеќе од 350 милиони луѓе ширум светот.

Неговата продукција неодамна беше прикажана во серијата „Круната“ на Netflix, која го покажа незадоволството на кралските семејства поради постоењето на ТВ камери во нивните простории.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote