in

Што?Што?

КАКО Е МОЖНО?! Финска компанија ќе лансира дрвен сателит! [ВИДЕО]

Иако сателитот направен од дрво звучи како концепт од времето на Леонардо да Винчи, финската компанија „Arctic Astronautics“ навистина сака да биде лансиран еден до крајот на оваа година.

Станува збор за микросателит WISA Woodsat направен од иверица, кој е подигнат на 30 километри над Земјата со помош на метеоролошки балон.

Се наоѓал во стратосферата за да ја тестира нејзината конструкција од иверица во услови слични на оние што преовладуваат во вселената.

Сателитот содржел селфи стап за да го документира своето патување, како и пакет сензори од Европската вселенска агенција (ЕСА).

Коцката од четири инчи е изработена од УПМ иверица и таа е вакуумска комора која е обложена со тенок слој на алуминиум оксид за да се спречи деградација како резултат на високо реактивниот кислород над атмосферата на Земјата.

Малите дрвени сателити се направени за поедноставна радио комуникација и можат да испраќаат пораки и фотографии низ целиот свет користејќи преносни станици на земја.

Летот на дрвениот сателит Вудсат траеше скоро три часа, по што балонот пукна како што се очекуваше, па затоа сателитот беше спуштен на Земјата. Успешно беше пронајден без неочекувано оштетување.

Сателитот ќе биде лансиран во орбитата со употреба на ракета Електрон.

Дрвените сателити се поевтини и многу поеколошки од алуминиумските и челичните. Се емитуваат 1,9 тони јаглерод диоксид за секој тон челик или 11,5 тони јаглерод диоксид во случај на тој алуминиум.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote