in

Десетици фламингоси на Халкидиики починаа од труење со олово!

Десетици фламингоси на мочуриште неодамна починаа во законски заштитениот Национален парк на Халкидики, Грција, контаминиран со олово.

Грчките медиуми објавија дека тоа го објавил Ставрос Калпакис од здружението „Акција за животни во дивината“, кое се занимава и со заштита на тие птици во лагуната Агиос Мама, во поширокото подрачје на делтата на реката Аксиос (Вардар), во близина на Солун.

“Од крајот на јануари, кога ни беа донесени првите два фламинга со симптоми на труење, лекувавме вкупно девет птици. Сите тие го проголтаа оловото. Х-зраците го покажуваат во стомакот на птиците.”, Рече Калпакис .

Откако лекувале сè повеќе птици и ги пронаоѓале мртвите, тие дознале дека проблемот се појавил во областа на лагуната Агиос Мама на Халкидики, каде угинале десетици птици.

Калпакис посочи дека активистите биле горди кога гроздната колонија фламинга била регистрирана за прв пат во таа област минатата година, но, како што рече, сега тоа место „се претвори од рај за тие птици во пекол за нив“.

Присуството на олово пукано од ловечки пушки во тоа живеалиште на голем број видови, кое е под државна заштита од 1971 година, не е објаснето.

Истиот проблем е и на Кипар, каде минатата недела активисти за заштита на животната средина побараа од властите да забранат лов на Солтото езеро во близина на Ларнака, бидејќи птиците се отруени од оловото што го голтаат.

На Кипар, употребата на оловно пукање во близина на водни површини е забранета неколку години. Слична забрана ширум ЕУ стапи на сила минатиот месец, но активисти за заштита на животната средина сметаат дека законите не се применуваат.

Труењето на фламинго со голтање истрел од олово, дури и оловни тегови за риболов, беше документирано пред две децении во Италија, кое потоа се приклучи на евро-африканскиот договор за забрана за оловна муниција за лов.

Иако според меѓународната класификација, фламингото не е загрозен вид, во некои земји е заштитен, но дури и во заштитени подрачја, ловот на птици не е подеднакво регулиран.

Големото фламинго е највисоко од шесте видови и достигнува метар и половина, тежина до 3,5 килограми, а најмалиот вид е висок помалку од еден метар и тежи 2,5 килограми. Сите тие се многу добри летачи со распон на крилја од 90 сантиметри до метар и половина.

Четири видови на фламинга живеат низ цела Америка и Карибите, и два вида во Африка, Азија и Европа.

Името „фламинго“ потекнува од португалски или шпански јазик и значи дека тие се „боја на пламен“ што е последица на храната што ја јадат. Тие се хранат со филтрирање на мали ракови и алги, инсекти, јадење мекотели и ракови од вода преку специјално изграден клун и се сештојади. Нивните клунови се прилагодени да одделуваат кал и тиња од храната.

Овие се многу социјални птици кои живеат во колонии со илјадници индивидуи. Фламингото е многу бучна птица која служи за да се соберат големи стада, да се парат и да се најдат млади на места каде масовно се гнездат, како што се Кипар и Халкидики.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote