in

Што?Што?

Фонографските плочи го победија ЦД-то според продажбата во Велика Британија!

Record Spinning on Turn Table

Оваа година, за прв пат од 1980-тите, во Велика Британија се очекува да се продаваат повеќе фонографски плочи отколку ЦД-а, кои беа „измислени за да ги уништат фонографските плочи“, според податоците на британската фонографска индустрија (БПИ).

Познатиот ланец супермаркети Сејнсбери одлучи да ја прекине продажбата на ЦД-а и ДВД-а.

Одлуката Сејнсбери ја објасни со нови навики на клиенти, кои сè повеќе ја купуваат својата омилена музика преку интернет, преку услуги како „Spotify“ или „Deezer“, но BBC исто така посочува дека другите големи трговски ланци во Велика Британија немаат намера да вадат дискови од нивните полици.

Минатата година, вредноста на продадените ЦД-а достигна 115 милиони фунти, што, според британската фонографска индустрија, укажува на повеќегодишно опаѓање на продажбата, додека истовремено продажбата на плочи достигна рекордни 86 милиони фунти, и нејзиниот понатамошен раст е очекувано.

„Вредноста на продадените плочи треба да биде поголема од продажбата на ЦД-а во 2021 година, првпат од крајот на 1980-тите“, изјави БПИ за BBC.

„Станува збор за фактот дека плочите се исклучително популарни денес, а дисковите едноставно не излегуваат од мода“, изјави за Би-Би-Си Греам Џонс, познавач на музичката индустрија, но исто така рече дека сè уште не е време да се објави „смртта на ЦД-а “.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote