in

НА КРАЈОТ ЌЕ СЕ ОДЛУЧИ СЕ! Сите три шпански гиганти во игра за титулата!

Фудбалерите на Реал Мадрид ја победија Гранада на гостувањето во 36. коло од шпанскиот шампионат и ги задржаа шансите за одбрана на титулата.

На две кола пред крајот на шампионатот, Кралскиот клуб има два бода помалку од градскиот ривал Атлетик и два повеќе од третопласираната Барселона, која има минимални шанси за освојување на пехарот.

Избраниците на Зинедин Зидан поведоа во 17. минута со четвртиот погодок на Лука Модриќ во шампионатот. По асистенцијата на Мигел Гутиерез, искусниот Хрват ја протна топката низ нозете до Руи Силва.

Мадриѓани ја удвоија предноста во компензацијата на првото полувреме, а стрелец беше Родриго.

Реал целосно ги контролираше настаните на теренот до 71. минута кога Хорхе Молина го совлада Тибо Куртоа. Белгиецот го одбрани ударот на Луис Суарез, но Молина беше на вистинското место и од непосредна близина ја испрати топката во мрежата.

Сепак, тимот на Зидан не дозволи неизвесна завршница. Алваро Одриозола со левата нога ја заби топката во мрежата во 75-та минута на асистенција на Еден Азар, а само една минута подоцна Карим Бензема ја искористи грешката на голманот Силва и ги постави конечните 4: 1 од голема далечина.

Гранада можеше да го постигне вториот гол во финишот, но Куртоа го одбрани ударот на Суарез.

Во преостанатите две кола, Кралскиот клуб ќе игра во Билбао и ќе го пречека Виlarареал, Атлетико ќе игра против Осасуна на домашен терен и ќе оди пред нозете на Валјадолид, додека Барселона ќе ја чека Селта и ќе гостува кај Еибар на „Камп Ноу“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote