in

Франција одобри донирање органи меѓу ХИВ-позитивни лица!

Отсега натаму, луѓето кои се ХИВ позитивни можат да „донираат органи на луѓе кои самите живеат со ХИВ“, објави француското Министерство за здравство.

Промената претставува „надеж за многу серопозитивни пациенти, кои често имаат проблеми со црниот дроб и чекаат на трансплантација“, соопшти француското министерство.

„Оваа нова можност е постигната со напредокот во техниките на третман и трансплантација на ХИВ“, објаснува Министерството.

Од 2015 година, слична работа е одобрена за луѓе кои имаат хепатитис Ц.

ХИВ-инфицирани пациенти кои чекаат трансплантација сега можат да добијат орган и од ХИВ-негативна и од ХИВ-позитивна личност. Околу 173.000 луѓе во Франција живеат со ХИВ, вирус кој влијае на имунитетот.

Долгорочни антиретровирусни третмани, кои ја контролираат инфекцијата се додека не се донесе вирусот до него.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote