in

Трагедија на релито Dakar!

Францускиот мотоциклист Пјер Шерпен почина како резултат на пад од мотор за време на седмата етапа на релито Дакар.

Шерпен почина при трансфер со медицински авион од Саудиска Арабија во Франција, рече организаторот на митингот.

52-годишниот француски возач-аматер ја повредил главата кога паднал од моторот на 10 јануари.

Шерпен, за кого ова беше четврти настап на митингот, беше подложен на итна операција и оттогаш е во вештачка кома. Првиот е возачот на релито Дакар кој беше убиен во 2021 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote