in

88 годишен Французин возел со 191 км на час бидејќи брзал на закажаниот термин за вакцинација!

Еден 88-годишен маж бил фатен како вози со 191 км на час на рурален пат во Франција, бидејќи, како што објаснил тој, доцнел на закажаниот термин вакцинација против ковид-19, објави полицијата во петокот.

Дозволената брзина на патот по кој тој беше запрен од полицијата е 110 километри на час, објави полицијата.

Човекот и објаснил на полицијата дека „брзал бидејќи доцнел на вакцинацијата против ковид-19“.

Полицијата не покажала разбирање и му ја одзела возачката дозвола и му го одзела автомобилот.

„За да се осигураме дека сите се придржуваме до ограничувањето на брзината, дури и ако имате возачка дозвола повеќе од 60 години“, напиша полицијата на социјалната мрежа.

Вакцинацијата на населението постаро од 75 години трае од јануари во Франција и таа стратегија дава резултати, бидејќи бројот на заразени лица меѓу осумдесетгодишници опаѓа, изјави премиерот Жан Кастекс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote