in

Фрлате лушпи од јајца во ѓубре, а нема да верувате колку се корисни!

Белките и жолчките се користат за различни намени, но еден дел од јајцето се фрла без размислување – лушпата. Сепак, неговите можности за примена во домаќинството се многубројни!

Лушпите од јајца, кои ги фрламе целосно неправедно во ѓубрето, всушност се скриено богатство за решавање на многу непријатни проблеми во домаќинството.
Можете да ги користите во кујна, градина, перење, но исто така и како „народен лек“. Еве како:

Чистење на загорена храна

Здробете неколку лушпи од јајце и ставете ги во тавата од јадењето каде имате остатоци од загореното и додадете сол и со жица за чистење под млас топла вода изцистетее ја тавата која пото ќе биде како нова.

Ги остри ножевите во блендери или мултипрактки

Да се користи камен за острење на ножевоте во блендерите или сецката е невозможнно. Зато ставете лушпи од јајце во замрзнувачот на пола час и потоа ставете ги во блендерот. Додајте малку вода и уклучете го апаратот. Ножиците ќе бидат повторно остри.

Можете да ги користите како ѓубриво за растенија

Ова е поради калциумот кој исто така им е потребен и на растенијата. Исушете неколку лушпи и сомелете ги колку што е можно поситно. Добиената прав измешајте ја со земјата.

Лушпите може и да се јадат

Но тоа не значи дека може цело јајце спремно да го изедете. Треба да ги сомелете лушпите со помош на блендер или друг апарат и правта да ја додавата во храната за дополнителен извор на калциум.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote