in

Со овој футуристички авион ќе можете да стигнете од Њу Јорк до Лондон за помалку од 2 часа! (ФОТО)

Plane with vapor trails in sky with clouds.

Американската компанија Spike Aerospace неодамна го објави својот воен дрон кој достигнува огромни брзини, а сега тие го открија својот нов проект – најбрз комерцијален авион во светот. Овој авион ќе може да се користи од авиокомпаниите почнувајќи од 2028.

Компанијата гарантира дека времето потребно да се патува од Њу Јорк до Лондон ќе се скрати на пола, односно ќе трае 3.5 часа, а неколку години подоцна, компанијата има цел времетрањето на летот да го скрати на неверојатни 1.5 часа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote