in

Што?Што?

БИЗАРНО! Галерии тужат еротска страница!

Лувр бара од страницата Порнхаб да ги отстрани сликите чиишто оригинали се изложени во тој музеј од нивната нова апликација, која ги вметнува ликовите на sвездите на филмовите за возрасни во уметничките дела на големите мајстори.

Контроверзната апликација Classic Nudes нуди интерактивен водич за најпознатите музеи во светот и покажува порно актери во најпознатите дела на уметнички галерии, вклучувајќи ги Лувр, Орсеј, Националната галерија во Лондон, канцеларијата во Фиренца и Прадо во Мадрид.

Лувр и Уфици се побунија против апликацијата, барајќи од компанијата да ги отстрани репродукциите на познати дела.

Претставник на Лувр за порталот „Дејли бист“ изјави дека нивните адвокати контактирале со Порнхаб и дека очекува сликите веднаш да бидат отстранети.

Претставник на галеријата „Уфизи“ рече дека никој не дал овластување за употреба на тие дела за такви цели.

„Законот за културно наследство во Италија предвидува дека е потребна дозвола за употреба на слики од музејот за комерцијални цели, а износот на надоместокот за тоа е регулиран“, рече претставникот.

За време на официјалното пуштање во употреба на апликацијата, Порнхаб рече: „Бидејќи музеите конечно се отворија низ целиот свет и ги укинаа ограничувањата поради пандемијата, Порнхаб сакаше да го стори својот дел во стимулирање на јавноста да ја посетува, истражува и открива loveубовта или страста во овие културни институции “.

Американската актерка во филмови за возрасни Аса Акира, која е амбасадор на апликацијата, изјави дека светот е полн со еротски богатства, создадени во ерата пред Интернетот.

“Како што луѓето се враќаат во Лувр или во МЕТ, тие едноставно можат да отворат Класични голи и јас ќе бидам нивни водич. Време е да се ослободите од оние досадни аудио-снимки за да ве водиме низ поставките на музејот и да уживате во секој удар со четка на овие еротски ремек-дела со мене “, рече таа на презентацијата на апликацијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote