in

Гасли останува во Алфа Таури за следната сезона

Пијер Гасли ќе остане во тимот на Алфа Таури за следната сезона во F1. Французинот, 24, ќе ја започне неговата 3та сезона со вториот тим на Ред Бул после импресивната 2020 година, во која тој ја забелажа својата прва Гран При награда.

Гасли се приклучи на екипата која минатата сезона се викаше Торо Росо во 2019, откако беше отстранет како соиграч на Макс Верстапен во Ред Бул.

Тимот не соопшти кој ќе биде негов тимски колега во Алфа Таури следната сезона, но се очекува неговиот досегашен соиграч Данил Квијат да го загуби местото во тимот, а како негова замена се спомнува возачот од F2 Тсунода.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote