in

Што?Што? ТаженТажен

Газираните сокови, не само за телото туку еве како влијаат и врз здравјето на мозокот

Газираните сокови не се познати како најздрави пијалаци, а покрај тоа што им се припишува забрзување на расипувањето на забите и поголема можност за дијабетес и дебелина, меѓу многу други здравствени проблеми, експертите посочуваат дека тие лошо влијаат и на мозок.

 

1. Тие можат да го зголемат ризикот од деменција

– Студија од 2017 година вели дека газираните диетални сокови го зголемуваат ризикот од мозочен удар и деменција – вели нутриционистката д-р Холи Кламер исто така објаснува дека група од 2.888 возрасни лица кои пиеле газирани сокови покажале скоро три пати поголема склоност кон развој на Алцхајмерова болест отколку оние кои не ги пиеле.

 

2. Тие можат да го зголемат ризикот од мозочен удар

Во САД, мозочен удар влијае на околу 795.000 луѓе годишно и се припишува на еден од шест смртни случаи поврзани со кардиоваскуларни болести.

Студија од 2020 година објавена во „Журнал на американското здружение за срце“ покажа дека конзумирањето на еден или повеќе газирани пијалаци со шеќер на ден го зголемува ризикот од мозочен удар за дури 21 процент.

 

3. Може да влијае на сонот

Поради високата содржина на кофеин, газираните сокови влијаат и на времетраењето и на квалитетот на спиењето.

Ова го покажа и студија од 2017 година објавена во списанието „Спиј Здравје“, во кое се вели дека газираните сокови и шеќерот што се внесува со нив можат значително да го скратат спиењето и да го намалат неговиот квалитет.

 

4. Може да предизвика проблеми со меморијата

Според студија од 2021 година објавена во списанието „Преведувачка психијатрија“, прекумерната потрошувачка на газирани сокови за време на адолесценцијата е исто така поврзана со проблеми со меморијата подоцна во животот.

– Потрошувачката на шеќер кај младите селективно ја нарушува структурата на мозокот, учењето и помнењето во зрелоста – вели авторот на истражувањето, д-р Емили Е. Нобл.

 

5. Тие можат да придонесат зависност од кофеин

Континуираната потрошувачка на кофеин од газирани сокови може да доведе до хемиски промени во мозокот што ве тера да копнеете по нив уште повеќе, објасни советникот за исхрана Британи Лубек која советува доколку не можете целосно да ги елиминирате, намалете ја нивната потрошувачка на минимум.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote