in

БИЗАРНО! Германците добија 1.200 нови зборови поради пандемијата на коронавирусот!

World Map - Dusseldorf - Germany

Лингвистите во Германија собраа околу 1.200 нови зборови што се појавија за време на пандемијата на вирусот корона, а списокот го состави Институтот Лајбниц.

Меѓу новите зборови се koronamide (уморен од ковид) и koronafrizur (корона фризура).

Исто така, постојат зборови што ја опишуваат нечија состојба, како што се „преголем обем“, koronangst (кога имате анксиозност поради вирус) и impfnajd (завидлив на оние кои веќе биле вакцинирани). Overzumed – кога личноста е премногу стресирана од видео повици!

Постојат и чудни зборови, додава Гардијан, како што е кушелконтакт (кога можете да изберете една личност надвор од вашето домаќинство со која можете да бидете физички блиски) и да се воздржувате од пиење пиво на далечина.

Германците, исто така, го прифатија британскиот збор ковидиот, а има и максентротел (маска-идиот), за лице кое носи маска под носот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote