in

НЕОЧЕКУВАНО! Германците повторно гласаа за Алфа Ромео како омилен спортски автомобил!

Веќе неколку недели во Германија, разни списанија за автомобили доделуваат награди за најдобрите автомобили. И брендот Алфа Ромео веќе неколкупати има освојувано титули. Сега не станува збор за теренецот „Стелвио“, туку за лимузината „Џулија“, која доби награди во дури четири категории..

Читателите на германскиот магазин Спорт Авто по 28-ми пат гласаа за своите омилени спортски автомобили. И, уште еднаш, тие го избраа моделот „Alfa Romeo Giulia“ за еден од победниците. Сепак, ова е првпат италијанската спортска лимузина да освои награди во дури четири категории во рамките на наградите на ова списание.

„Alfa Romeo Giulia GTAm“ победи со 44,7 проценти од гласовите во категоријата „Лимузини / камп приколки за сериско производство над 100 000 евра“ за увезени автомобили.

Новиот модел „Giulia GTA“ е технички и идејно инспириран од моделот од 1965 година, верзијата „Gran Turismo Allegerita“ произведена од „Autodelta“.

Alfa Romeo Giulia GTA

Денешниот модел се напојува со подобрена верзија на моторот битурбо V6, сега со моќност од 540 КС, така што е најмоќното патничко возило во 110-годишната историја на оваа италијанска марка.

Четврти пат по ред, „Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio“ ја освои наградата Sport Auto во категоријата „Седани / каравани производство под 100.000 евра“ за увезени автомобили, освојувајќи 47,5 проценти од гласовите.

„Ulулија велоце“ е прогласен за најдобар автомобил во истата категорија, но во ценовниот опсег под 75.000 евра, со 39,4 проценти од гласовите.

Стандардна верзија на „Џулија“ беше победничкиот увезен автомобил во категоријата „Лимузина под 50 000 евра“ со 45,0 проценти од гласовите.

Околу 13.000 читатели учествуваа на доделувањето на наградите за 2020 година и тие ги избраа своите омилени од 230 модели во 18 категории производни возила – секој со специјална награда за увезени автомобили и во 10 категории модифицирани модели.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote