in

WTFWTF

Германците ја заменуваат солта на патиштата со вода од кисели краставички!

Таканаречениот сок од краставица, односно отпадната течност што се користи за маринирање зеленчук во индустриското производство, се покажа како одлична за спречување на формирање на мраз, и е еколошка и заштедува пари.

Сè започна како баварски експеримент и наскоро може да се прошири како практика низ целата земја. Пилот програмата за истурање сок од кисела краставица би можела целосно да го замени традиционалното попрскување со сол, кое иако спречува формирање на мраз, на долг рок му штети на околината и претставува скапа пракса.

Минатата сезона 326.000 тони патна сол беа искористени за чистење на големата патна мрежа на Баварија, што е скап зафат со негативно влијание врз животната средина. Бидејќи зимските временски услови стануваа поекстремни, баварските власти бараа поевтина и еколошка алтернатива на патната сол. Тие пронајдоа неочекуван партнер: локален производител на кисели краставички.

Девели Сенф и Феинкост годишно претвораат 17 000 тони кисели краставички во кисели краставички. Солта и киселата вода произведени од краставици во овој процес се користат една година за зимско одржување на баварските патишта.

Со рециклирање и малку модифицирање на саламура, се намалува вкупното количество сол што се ослободува во околината, заедно со негативното влијание врз околината.

Иако водата од краставица што содржи сол досега се отстрануваше преку канализациониот систем, сега се фрла по патиштата. Во посебна постројка, водата се третира, чисти и се доставува до работниците на сообраќајот како саламура.

Според баварското Министерство за домување, градежништво и транспорт, тој очекува дека регионално подготвената саламура ќе заштеди 700 тони сол и 4,9 милиони литри вода по зимска сезона.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote