in

Германците ја сметаат Велика Британија за високо ризична зона на мутациите на коронавирусот!

Поради ширењето на индиската варијанта на коронавирусот во Велика Британија, Германија од утре, недела, ќе ја смета таа земја за високо ризична „зона на варијација на мутација“ на тој вирус, објави германскиот институт Роберт Кох.

Последицата е значително ограничување на патувањето од Велика Британија до Германија. Сите патници кои доаѓаат од таа земја ќе бидат подложени на двонеделен карантин во Германија, што не може да се скрати дури и ако нечиј тест биде негативен.

Од недела, авиокомпаниите, автобусите и возовите ќе имаат дозвола да превезуваат само германски граѓани или луѓе што живеат во Германија од Велика Британија во Германија.

Велика Британија по подолго време беше прва во Европа што стана област каде кружат нови варијанти на вирусот.

Според германската класификација, досега имало само единаесет земји во Азија, Африка и Латинска Америка во категоријата со висок ризик, како „зони на варијационална мутација“.

Индиската варијанта на вирусот Б.1.617.2 се смета за особено заразна и во последните месеци многу придонесе за експлозивно зголемување на бројот на заразени во Индија.

Според британскиот министер за здравство Мет Хенкок, досега во неговата земја, особено во северозападен дел на Англија и во Лондон, идентификувани се 2.967 случаи поврзани со таа позаразна варијанта Б1.617,2, а бројот на овие случаи расте за 30 % само од понеделник.

Британската влада е обвинета за одложување на заострување на ограничувањата за пристигнување патници од Индија во април.

Во петокот, германскиот министер за здравство Јенс Спан изрази загриженост за состојбата во Велика Британија и рече дека е потребно „да се спречи ширењето на таа варијанта“ во Германија.

Германија има многу претпазлива политика во борбата против вирусот, и иако викендов укинува некои ограничувања, особено во угостителството, гостите да доаѓаат во ресторани или пабови, мора или да направат тест за негативен вирус, или да потврдат дека имаат биле вакцинирани или дека биле целосно излекувани доколку биле заразени со коронавирус.

Според институтот „Роберт Кох“, во текот на петокот во Германија биле регистрирани вкупно 3.635.162 случаи на ковида-19 (8.769 повеќе од четвртокот) и 87.128 смртни случаи (226 повеќе од четвртокот).

Наспроти патниците од Велика Британија, патниците од Франција, Хрватска и Словенија, поради ненадејното дневно намалување на бројот на заразени лица во овие три земји, повеќе нема да бидат принудени да ставаат во карантин во Германија од пет на 10 дена по пристигнувањето.

Во тие земји, стапката на инциденца сега е под 100 случаи на инфекција на 100.000 жители во текот на седум дена.

Како и да е, патниците од трите земји мора да имаат или негативен неодамнешен резултат на PCR-тест, или да бидат целосно вакцинирани против коронавирус, или да се сметаат за излекувани доколку го договориле.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote