in

Германската влада им помага на жртвите од поплавите со 400 милиони евра!

Германската влада одобри денес пакет за итна помош за жртвите од поплави, вреден околу 400 милиони евра и најави брза реконструкција на погодените области.

Министерот за финансии, Олаф Шолц, изјави дека едната половина од пакетот е финансирана од федералната влада, а другата индивидуално од германската држава и дека износот ќе се зголеми, доколку е потребно.

„Ќе сториме што е потребно за да помогнеме што е можно поскоро“, рече Шолц.

Во поплавите загинаа 171 лица во Германија и 31 во Белгија, според АП.

Шолц објави дека утврдувањето на висината на помошта за жртвите ќе биде „многу не бирократски процес“.

„Неопходно е брзо да се испрати пораката дека постои иднина, дека треба да работиме заедно, дека целата земја треба да помогне“, рече Шолц.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote