in

Просечен велосипед за околу 1300 евра? Скокнаа цените на велосипеди во Германија! ЕВЕ ЗОШТО!

За време на пандемијата на вирусот корона, се повеќе луѓе во Германија одлучија да користат велосипед како превозно средство, а пазарот на електрични велосипеди доживеа посебен бум.

Производителите ги зголемија приходите за над 60 проценти и не успеваат да достават сè на време, пишува Дојче веле, додавајќи дека побарувачката е всушност толку голема што некои производители на поскапи модели не успеваат да заработат колку што е потребно.

Вкупно се продадени пет милиони велосипеди минатата година (16,9 проценти повеќе отколку во 2019 година) со просечна цена од дури 1.279 евра. Причината е што во овие пет милиони има 1,95 милиони електрични велосипеди (зголемување за 43 проценти) и 100.000 товарни велосипеди (од кои 78 проценти имаат батерија).

Германските производители го зголемија својот обрт за вртоглави 60,9 проценти, а индустријата беше тешка и изнесуваше 6,44 милијарди евра во 2020 година. Производството расте, а и извозот расте.

Причината не е мистерија: од страв од инфекција во јавниот превоз, многумина претпочитаат да возат велосипед. Покрај тоа, здруженијата велат дека поради ограничувања на патувањето, Германците годишните одмори ги поминуваат скоро исклучиво во својата татковина, па затоа често носат велосипед за возење во природа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote