in

Германија забранува убивање машки пилиња!

Германија ќе забрани убиство на машки пилиња (кокошки) следната година и со тоа ќе стане првата земја што го регулира со закон, рече министерката за земјоделство, Јулија Клокнер.

Клокнер рече дека смета дека етички е неприфатлива пракса.

Од почетокот на следната година, земјоделците ќе мора да имаат технологија со која ќе можат да го утврдат полот на животното пред да се изведе, а со тоа да спречат убивање на машки кокошки.

Само во Германија годишно се убиваат околу 45.000.000 машки кокошки затоа што не носат јајца и не се погодни за производство на месо.

Германскиот федерален административен суд донесе одлука во 2019 година дека благосостојбата на животните е над економските интереси, прогласувајќи убиство за дозволено само во преоден период.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote